Jedan od najzahtjevnijih koraka u provedbi projekta zaJEDNO srce, jedna duša, jedna Hrvatska je provedba procesa ispitivanja javnog mnijenja, gdje je sudjelovala i HKD ,,Napredak” podružnica Vitez. Izrazito opsežno ispitivanje nije bilo izazovno samo u smislu velikog broja ulaznih podataka koji su se prikupljali nego i u smislu geografske raspršenosti ispitanika. U anketiranju su sudjelovali ispitanici, hrvatski iseljenici i potomci Hrvata sa 6 kontinenata i iz 9 klastera: Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Australije, Južne Amerike, Skandinavije, Švicarske, Austrije, Njemačke, Hrvatske. Radi tolikog geografskog obuhvata bilo je potrebno ankete i jezično prilagoditi, pa su one bile dostupne na: hrvatskom, engleskom, njemačkom i španjolskom jeziku.
Uslijed, pandemije anketiranje je obavljeno uz pomoć on-line platformi za prikupljanje anketnih podataka.
Proces ispitivanja javnog mnijenja rezultiralo je slijedećim ishodima:
Provedene 4 višejezične ankete na više od 4000 ispitanika:
Provedena anketa na reprezentativnom uzorku od 1000 osoba sa temom ispitivanja socijalnog i lobističkog potencijala hrvatskih iseljeničkih zajednica i udruga s obzirom na njihovo povijesno i kulturno naslijeđe i status u zemljama sa ispitanicima iz iseljeničkih područja.
Provedena anketa na reprezentativnom uzorku od 1000 osoba sa temom motivacijskih ciklusa migriranja mladih Hrvatske sa ispitanicima iz iseljeničkih područja.
Provedena anketa na reprezentativnom uzorku od 1000 osoba sa temom motivacijskih ciklusa migriranja mladih Hrvatske sa ispitanicima iz Republike Hrvatske.
Provedena anketa na reprezentativnom uzorku od 1000 osoba s ciljem ispitivanja imidža RH u svijetu i potencijala promocije gospodarskih interesa i kulturnog identiteta kroz djelovanje hrvatskih iseljeničkih zajednica i udruga sa ispitanicima iz iseljeničkih područja.
Osim anketa provode se i dubinski intervjui i fokus grupe.
Rezultati su u obradi i koriste se kao inputi za znanstvena istraživanja koja će potom proizvesti znanstvene i stručne članke koji će poslužiti kao podloga za razvoj novih javnih politika i jačanje suradnje organizacija civilnoga društva u Iseljeništvu i Domovini, jedinica lokalne i regionalne samouprave, javne uprave, državnih institucija te znanstveno-istraživačkih institucija i drugih važnih aktera koji mogu i žele doprinijeti ideji “Iseljeništvo kao pokretač razvoja u Republici Hrvatskoj”.
Zahvaljujemo svima koji su se odazvali i sudjelovali u ispitivanju, poručuju organizatori projekta.